Program

Zajęcia indywidualne Montessori

Nasza grupa Casa to dynamiczna i pełna energii mieszanka dzieci w wieku 2,5 – 6 lat. Włożyliśmy wiele wysiłku w to, aby przygotowane dla dzieci otoczenie było przestronne a zarazem przytulne.20150506_092949Stworzyliśmy komfortową przestrzeń do zabaw w kręgu, gdzie maluchy mogą się bawić i odpoczywać; oraz wstawiliśmy większe i mniejsze stoliki, przy których dzieci mogą realizować codzienne czynności. A ponieważ w metodzie Montessori istotny jest ruch, przeznaczyliśmy również sporo miejsca do zabawy na matach. Przestronne wnętrze wzmacnia w dzieciach poczucie swobody przemieszczania się i sprawia, że organizacja ich aktywności jest najlepsza z możliwych – nie ogranicza ich bowiem brak miejsca.

20141013_092350Na materiały dostępne w naszej sali składają się wysokiej jakości materiały Montessori lub materiały opracowane przez nauczycieli, które w pełni spełniają potrzeby i przyczyniają się do poprawy procesów poznawczych u dzieci. Nie ustajemy w wysiłkach, aby nasza sala była wystarczająco atrakcyjna w kontekście stymulacji naturalnych dziecięcych potrzeb poznawania i tworzenia.

20150603_100733Pięć obszarów edukacyjnych systemu Montessori, obejmujących materiały dydaktyczne przeznaczone dla naszych podopiecznych, to:

  • Życie praktyczne
  • Wrażliwość sensoryczna
  • Matematyka
  • Język
  • Kultura i edukacja kosmiczna

Każde z dzieci jest jedyne w swoim rodzaju i może wymagać podejścia indywidualnego lub pracy w małej grupie. Może też samo wybrać swój ulubiony materiał i pracować z nim tak długo, ile zechce, we własnym tempie.

Zajęcia w kręgu

Uważamy, że bardzo ważne jest to, aby na koniec pracy indywidualnej zebrać dzieci w grupie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie danego tematu. Zajęcia w kręgu dają dzieciom możliwość uczestnictwa w różnych rodzajach aktywności wspólnie z rówieśnikami, jak np.(show&tell)układanie kalendarza, opisywanie warunków pogodowych, prezentacja zabawki lub książki czy dyskusja tematyczna. Czas spędzony na zabawach w kręgu ma wiele zalet – młodsze dzieci mogą bowiem obserwować te starsze i czerpać od nich wiedzę oraz inspirację. To czas, kiedy śpiewamy wiele piosenek, tematycznych i nietematycznych, gramy w gry matematyczne i językowe oraz czytamy opowiadania.

 

Zajęcia artystyczne i dodatkowe

Wszystkie formy sztuki, których dziecko doświadcza, odgrywają istotną rolę w różnych sferach jego rozwoju. Prace ręczne wzmacniają chwyt opuszkowy i promieniowo-palcowy, ale przede wszystkim rozwijają percepcję przestrzenną i kreatywność, wydłużając czas koncentracji i pozwalając dziecku wyrazić się na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego też nieustannie motywujemy dzieci, by malowały, rysowały, wyklejały, tworzyły kolaże, elementy z gliny czy masy solnej oraz odkrywały nowe, rozmaite kompozycje i techniki.

Dzieci z grupy Casa codzienne uczestniczą w zajęciach dodatkowych! Korzystają z nauki tańca i muzyki, biorą udział w gimnastyce z elementami korekcyjnymi, a także uczestniczą w zajęciach z gotowania i ceramiki.

Resized_20151015_095007Resized_zd 028 (2)

 

 

 

 

 

Resized_zd 086Resized_zd 063 (2)